Robotların Kısa Tarihi

Robot denildiği zaman akla iki ayak üstünde durabilen adeta insan gibi bir makinenin akla gelmesi çok normaldir. Tarihte Robotların başlangıcı olarak kabul edilen makineler bu akla gelenden çok daha farklıydı. Bu sebeple Robotların tarihi geçmişi çok eskilere dayanıyor. Eski Mısır ve Yunan medeniyetlerinde kullanılan su saatleri bunlara bir örnektir. Ayrıca Leonardo Da Vinci tarafından yapılan yürüyen aslan şeklindeki makine tarihin ilk Robotları sayılmaktadır.

Cizre’de doğup büyüyen El Cezeri, 12.yüzyıl içerisinde iken sibernetiğin ilk temellerini atmıştır. Bu zaman diliminde ilk Robotu yaptığı ve o Robotu çalıştırdığı kabul edilir. Leonardo Da Vinci’de El Cezeri ’yi yakından takip ettiği de tarihi kayıtlara geçmiştir.

Tarihte 19.yüzyıla geldiğimizde ise enerjinin temelinde buharın olduğu bilinmektedir. Trenler o zamanlar buhar ile hareket ediyordu. Sanayi devrimi sırasında o büyük makineler buhar ile çalıştırılmaktaydı. Yıl 1893’te Profesör George Moore, çelikten yaptığı ve buhar motoru ile çalışan insansı Robotunu üretti. Bu tarihte ki ilk insansı Robot örneğiydi. Günümüzde bile insansı Robotlara başka bir ilgi duyulmaktadır.

Tarihin önemli isimlerinden olan Nikola Tesla, 1898’de uzaktan kumanda ile kontrol edilen bir dalgıç teknesi icat etti. Tesla bu icadı ile uzaktan rahatlıkla kontrol edilebilen bir cihaz tasarlamış oldu. Tesla aynı zamanda bir gün akıllı insana benzeyen Robotların üretilip, kullanılacağını inanmaktaydı.

Filmler günümüzde olduğu gibi geçmişte de hayallerimizin konu başlıklarını aldığımız yerlerdir. Filmlerde ki durumları bizlerde kendi yaşamımıza uyarlamak isteriz. Robotlara karşı artan ilgi ile beraber filmler içerisinde de bu konulara yer verilmeye başlandı. Günümüze kadar geçen bu süreçte belki de bu kadar hızlı bir artış yaşanmasının nedeni de filmlerde Robotlara sık sık yer verilmesidir. İlk insan şeklinde bir Robotun kamera karşısına geçtiği ilk film, 1927 yılında çekilmiş olan Metropolis filmidir.

1942 yılından bilim insanı Asimov, bir ilke imza atarak, bir Robot Yasası yayınladı. Bu yasada üç madde vardı ve maddeler şu şekildeydi;

  • Bir Robot kimseyi yaralayamaz. Kimsenin yaralanmasını göz ardı edemez.
  • Robotlar kanunlara ters düşmeyecek şekilde insanların dediği her şeyi dinlemek zorundadır.
  • Birinci ve ikinci maddelere ters düşmediği taktirde Robotlar kendi varlıklarını korumalıdır.

20.yüzyılın ortalarına geldiğimizde, insanları eğlendiren veya basit yapıdaki Robotların önemi azalmıştı. Artık Robotlar daha çok sanayiye ve insanın yapamayacağı işleri yapmaya yönelik geliştirilmekteydi. Bu konuda yapılan ilk Robotlar sıcak metali taşımak için yapılan Robotlardı. Günümüzde sanayide ağır işlerden hafif işlere kadar birçok alanda Robotlar kullanılmaktadır.

Robotların teknolojik gelişimi içerisinde iki alan hiç hız kesmeden devam etmektedir. Bu alanlardan birisi zor ve ağır işleri yapan Robotların geliştirilmesi iken diğeri ise insanların hep ilgi duyduğu ve insana benzeyen Robotların geliştirilmesidir. Zamanla Robotta insanlar olarak neyi aradığımızı öğreneceğiz.

2 thoughts on “Robotların Kısa Tarihi

  • Temmuz 9, 2021 tarihinde, saat 11:20 am
    Permalink

    Robotlara ve yapay zekaya ilgim var ve bu yazı da çok açıklayıcı olmuş ☺️

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir