RPA ile BPM Arasındaki Fark

RPA Sistemleri ile BPM Arasındaki Farklar

Çoğu işletme için tam olarak başarılı sayılabilecek dijital dönüşüm sağlamak bir günlük iş değildir. Aksine, uzun bir yolculuktur. Ancak, tüm süreci hızlandırmak için bazı yararlı teknikler kullanabilirsiniz. Uzun yıllardır iş süreci yönetimi (BPM) teknolojisi, dijital dönüşüm stratejisinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA Sistemleri), işletmeler iş süreçlerini optimize etmek için her zaman daha yeni teknolojiler aradıkları için en son otomasyon teknolojisi olarak giderek daha popüler hale geliyor. Ancak BPM‘den farkı nedir?  RPA Sistemleri ve BPM farklı olsalar da birbirlerini tamamlarlar ve şirketinizde dijital dönüşümü sorunsuz bir şekilde uygulamanıza yardımcı olabilirler

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA Sistemleri) Nedir?

Bu konu başlığı içerisindeki yazımıza göz atabilirsiniz.

http://rpanedir.com/2021/05/31/robotik-surec-otomasyonu/

(BPM) İş Süreci Yönetimi Nedir?

BPM, daha yüksek verimlilik elde etmek için temel iş süreçlerini basitleştirmeye ve yeniden tasarlamaya odaklanır. İş sürecinin farklı senaryolarda nasıl çalıştığını analiz ederek, iyileştirmeler yaparak, değişen süreci izleyerek ve sürekli optimizasyon sağlayarak iş sürecini iyileştirebilir. BPM‘nin ne bir görev yönetim aracı ne de bir proje yönetim aracı olmadığına dikkat edilmelidir. RPA Sistemleri gibi, öngörülebilir bir model izleyen sürekli ve yinelemeli süreçleri optimize etmeye odaklanır.

BPM ve RPA Sistemleri Nasıl Kullanılır?

RPA Sistemleri, işletmeler tarafından eski iş süreçlerini teknolojikleştirmek için kullanılır. Fazla veri içeren iş süreçler otomatikleştiğin de maliyet tasarrufu, verimlilik sağlanmış olur. Bununla birlikte, RPA Sistemleri herhangi bir kendini tekrar eden veya zor olmayan çoğu iş süreci için rahatlıkla kullanılabilir. RPA Sistemleri ile BPM kıyaslandığında, BPM, eksiksiz bir şekilde iş süreçleri otomatikleştirmek için kullanılabilir.

Bunları maddeler halinde açıklayalım:

• İş süreci için gereken tüm görevlerin belirlenmesi

• İş akışlarını tanımlanması

• İş akışlarının entegrasyonunun sağlanacağı faaliyet alanlarının analizi

• İş süreçlerinin verimliliği arttırmak için değiştirilmesi

Doğru Sistem Seçimi Nasıl Yapılır?

RPA Sistemleri ve BPM‘nin net bir şekilde anlaşılması, otomasyon projeniz için doğru teknolojiye karar vermenize kesinlikle yardımcı olabilir. Sık sık değişmeyen ve entegrasyon gerektirmeyen bir süreci otomatikleştirmeniz gerektiğinde RPA Sistemlerini seçmelisiniz. BPM, esas olarak manuel olarak çalıştırılan veya üçüncü taraf entegrasyonu gerektiren işlemler için kullanılmalıdır.

Birlikte ele alındığında, RPA Sistemleri ve BPM, tüm işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerini destekleyebilecek güçlü bir platform oluşturmanızı sağlar. Örneğin, tüm iş sürecini otomatikleştirmek için BPM kullandığınızda, kural tabanlı bir iş sürecinin belirli yerleri için RPA Sistemleri kullanabilirsiniz. Ancak, yalnızca birini seçmeniz gerekiyorsa, BPM bariz seçim olacaktır, çünkü dijital dönüşümü başarılı bir şekilde uygulamak için işletmenize rehberlik edebilecek daha güçlü bir teknolojidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir