HİPER OTOMASYON

Hiper Otomasyon Nedir?

Gartner tarafından ortaya çıkarılan bu otomasyon fikri insan merkezli akıllı alanlar etrafında yapılandırılmıştır. Önümüzdeki 10 yıl içinde önemli fırsatlar yaratacak teknoloji trendlerinin arasına girmiştir. Gartner hiper otomasyonu “ hiperotomasyon genellikle organizasyonun dijital bir ikizinin yaratılmasıyla sonuçlanır” olarak tanımlamıştır.

Hiper otomasyon RPA’dan siber güvenliğe, makine öğreniminden veri madenciliğine kadar bir çok teknolojiden aynı anda yararlanmayı sağlayan bir otomasyondur.  Hiper otomasyon sayesinde firmalarda bulunan otomatikleştirilmesi mümkün olan her şey otomatikleşir. Hiper otomasyonun amacı ise kas gücü ve zekanın robotlara aktarılıp robotik bir mekanizma oluşturmak ve insan gücüne ihtiyaç kalmadan hizmet verebilmektir. Bu amaç için ise bir çok yazılım bir araya gelmektedir. Hiper otomasyon Rpa ile kombine bir şekilde çalışır. Gartner’e göre Teknolojik Trendlerde 1 numara trend olarak belirlenmiştir.

Temelleri:

Hiper Otomasyon RPA ve İBPMSs temellidir.

-RPA: Rutin olarak yapılan kurala bağlı işleri dijital ortamlarda çalışa süreçleri otomatikleştirerek çalışanlara zaman kazandıran bir otomasyon sistemidir. Rpa sayesinde günler süren işler saniyelere düşürülür.

-iBPMSs: Akıllı iş süreci yönetim sistemleri RPA’dan farklı olarak daha uzun süreçleri yöneten sistemdir.

Avantajları:

Hiper otomasyon firmanın etkin olmasını sağlar.

-Bulunduğu pazarda hacim kazandırır.

-Süreçlerin dengelenmesine ve gelişimine yardımcı olur.

-Süreklilik sağlar

-En iyi seçeneği sunar.

-Müşteri memnuniyetini arttırır.

Yapay zeka, RPA ve hiper otomasyonların entegre edilmesi ile teknolojide devrim niteliği taşıyan gelişmeler olacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir