Kodlama Nasıl Yapılır?

Kod, yazılım dilinde belli durumlar içerisinde barındıran tümcelere verilen addır. Kod kavramı bu tümceler hangi durum karşısında nasıl tepki verileceğini, hangi durumlar karşısında nasıl bir tepki verileceğini, hangi ögelerin çağrılacağına hangi alanlarda hangi durumların oluşacağı gibi daha birçok yazılımsal fonksiyona sahip olmaktadır.

Kodlama Nedir?

Günümüz Bilgisayarların kendilerine ne yapılması gerektiğini söyleyen makine kodları ve kendine özgü bir makine dili bulunmaktadır. Kodlama Bilgisayarın istediğimiz şekilde davranmasını sağlamak için yaptığımız bir programlama dili kullanma işlemidir. Her kod satırı bilgisayara bir şey yapmasını söyler. Kod satırıyla dolu bir belgeye “komut dosyası” adı verilir. Her komut dosyası belli bir işlemi yürütmek için tasarlanmıştır. Bu iş bazen sosyal medyada bir tıklama işlemi bazen müzik dosyası çalıştırmak bazen de bir resim çekmek gibi çeşitleri işlemleri gerçekleştirmek olabilir  ve bunun gibi birçok olay örnek verilebilir.

Kod Nasıl Yapılır?

Kod yazmayı öğrenirken kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem ve yol vardır. Bu yöntem ve yollar şu şekilde karşımıza çıkmaktadır

  1. İlk önce hedefler doğru bir biçimde belirlenmelidir.
  2. Bir dil seçilmelidir.
  3. Bir kaynak bulunmalı.
  4. Bir düzenleyici indirilmeli
  5. Adım adım pratik yapmaya başlanmalı.
  6. Sabırlı ve düzenli bir şekilde öğrenmeye devam edilmeli.

HEDEF BELİRLEMEK

Kod yazmaya başlamadan önce, hedef belirlenmesi ve bu hedefler doğrultusunda değerlendirmeler yapmak oldukça önem arz etmektedir. Hedefleriniz, nerede ve nasıl kodlamayı öğreneceğinize ve bu arayışa ne kadar zaman ayırmanız gerektiğine ilişkin kararlarınızı etkileyecektir.

BİR DİL BELİRLEMEK

Hedeflerinizi belirledikten sonra öğrenmek için bir kodlama dili seçmek gerekir. Web sitelerini kodlamak istiyorsanız, HTML, JavaScript veya CSS öğrenmeniz gerekecektir. Analiz veya yapay zeka programlarını tasarlamak istiyorsanız Python bilmeniz gereklidir. Sizin için işe yarayacak bir dil bulmak için biraz deney yapmanız ve kendi araştırmanızı yapmanız gerekecektir.

BİR KAYNAK BULMAK

Hedef ve dil belirlendikten sonra gelelim bir kaynak bulmaya.  Kodlamayı öğrenmek isteyen kişiler için düzinelerce kalite seçeneği mevcuttur. Her kaynağın etkinliği ve pratikliği, bireysel öğrenme tarzına ve programınıza bağlı olacaktır.

BİR DÜZENLEYİCİ İNDİRMEK

Bilgisayarınızda kod yazmak için bir metin düzenleme programına ihtiyacınız olacaktır. En temel düzeyde çoğu programlama dili düz metindir. Yaygın seçenekler arasında Notepad, TextWrangler ve JEdit bulunmaktadır.

PRATİK YAPMAYA BAŞLAMAK

Derslere katılarak veya çevrimiçi eğitimleri izleyerek bazı beceriler kazandıktan sonra, bilgilerinizi pratiğe dökmek gerekecektir. Kodlamayı öğrenmenin en iyi yolu hata yapmak ve bu hatanın nerden geldiğini araştırıp bulmaktır. Bu sayılan aşamalar dikkatli ve özenlice yapılarak kendinizi daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir