Enerji Sektöründe RPA Kullanımı

Enerji sektörü de diğer sektörler gibi müşteri memnuniyetinin ön plana çıktığı sektörlerden bir tanesidir. Hatta enerji sektöründe müşteri memnuniyeti daha da artmaktadır ve her gün bu sektörde gerçekleşen çok sayıdaki işlem göz önüne alınırsa işlem sayısının artması kadar insan hatasının artması da kaçınılmazdır. RPA (Robotik süreç Otomasyonu) diğer sektörlerde olduğu gibi enerji sektöründe de süreçlerin verimli bir şekilde yönetmelerine imkan tanımaktadır. Hatta müşteri deneyimini arttırmalarına da olanak sağlar.

Enerji sektöründe robotik süreç otomasyonunun kullanılması müşteri sorunlarının çözümlere ulaşmasında önemli derecede rol oynamaktadır. Aynı zamanda hataları minimize ederek işlem sürelerini de kısaltmaktadır.

Operasyon maliyetlerinde tasarruf da sağlamaktadır.

Regülasyonlar ara olan uyumu kolaylaştırmasını sağlamaktadır.

Robotik süreç otomasyonu kullanım alanları enerji sektöründe şu şekilde maddeleyebiliriz.

 • Ölçüm yapar.
 • Şikayetlerin yönetimini sağlar
 • Faturalandırma ve ödemelerde rol alır.
 • Hataların düzeltilmesini olanak sağlar.
 • Müşteri kayıtlarının yönetilmesine olanak sağlar.
 • Müşteri transferlerinde yardımcı olur.
 • Enerji dağıtımı ve izleme de yardımcı olur.
 • Afet yönetiminde yardımcı olur.
 • Enerji şebekesi yönetiminde yardımcı olur.
 • Sistem entegrasyonlarının yapılmasına olanak sağlar.
 • Talep yönetimine katkı sağlar.
 • Veri yönetimine yardımcı olur hatta müşteri hizmetleri desteği sağlar.

Sayaç Okuma Doğrulaması

Enerji firmalarında manuel olarak gerçekleştirilen sayaç okumalar insan hatasına müsait bir yöntemdir. Bu aşamada yapılabilecek her bir hata tüketicinin fazla ya da eksik fatura ödemesini sebep olmaktadır bu durumda da tüketici memnuniyeti sağlanamamaktadır.

Sayaç okuma işleminde robotik süreç otomasyonu kullanılır ise sayaçtaki değerler robotlar tarafından kontrol edilir ve tüketicinin sayacı doğrulanmış bir şekilde okunur herhangi bir hata olması durumunda ise sorunun çözülebilmesi için ilgili departmanları yönlendirme yapılır sayaç okuma sürecinden robotik süreç otomasyonu kullanılması enerji firmalarındaki doğrulama ekiplerine yük binmesine azaltır. Hatta yanlış faturalandırılmadan dolayı kaynaklanan müşteri şikayetleri sayısını da azaltır.

Yeni Abonelik İşlemlerinde Robotik Süreç Otomasyonunun Kullanılması

Enerji sektöründe yeni abonelik oluşturmak isteyenler için çok fazla prosedür yer almaktadır. Tüm bu prosedürleri karşılayan müşterilerin abonelikleri aktif hale getirilir fakat yeni hesap talebinde görev alan ekibin bazı durumlarda belli faktörleri gözden kaçırdığı gözlemlenmektedir ve bu durumda tüm prosedürleri karşılamayan müşterilere de abonelikleri aktif hale getirilmektedir.

Fakat robotik süreç otomasyonuna yeni abonelik süreçlerinin taşınması ile birlikte tüketicinin karşıladığı ya da karşılayamadığı prosedürleri robotlar kontrol eder ve bu sayede hatalar ortadan kaldırılır bir eksik olması durumunda ise ilgili departmanlara yönlendirme yapılır.

İnsan kaynakları ve Finans Süreçlerinde Otomasyon

Enerji sektörü departmanlarında olan finans, muhasebe, insan kaynakları gibi birçok sürecin robotik süreç otomasyonuna taşınması ile birlikte bu süreçlerdeki işlemlerin verimli kusursuz bir şekilde yönetilmesini olanak sağlar insan kaynaklarında işe alım talebinden yeni işe alım sürecine, teşvik eğitim süreçlerinden izin süreçlerine kadar bütün işlemlerin robotik süreç otomasyonuna taşınarak otomatize edilmesi hayal değil gerçektir. Finans muhasebe alanında ise sıkça karşılaşılan fatura ödeme işlemleri, seyahat gider kayıtları, muhasebe, raporlama, varlık muhasebesi süreçleri otomasyona uygun özelliklerdir. Bu sebepten dolayı da ve robotik süreç otomasyonun en yaygın olarak kullanılmasına olanak sağlayan süreçlerdendir.

Enerji Kesinti Bildirimlerinin Yapılması

Enerji firmalarında kesintilerin olması durumunda kesinti yapılacak süre kesinti yapılacak bölge gibi duyurular kurum çağrı merkezlerinde web sitelerde yayınlanır. Robotik süreç otomasyonu da ise robotlar aracılığı ile otomatize edilen bu süreç sayesinde bildirimler hızlı ve eksiksiz bir şekilde yapılabilir.

Tarife ve Abone Türü Değişikliklerinin Yönetilmesi

Robotik süreç otomasyonu sayesinde kullanıcı, tarifesinde tür değişikliğin de online sistemler üzerinden yapılan talep uygunluğu robotlar tarafından denetlenerek ilgili sistemlerde aktif hale gelmesi sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir