Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi ?

Teknolojinin hızlı bir şekilde geliştiği bir dünyada yaşıyoruz. Teknolojinin gelişimi ile birlikte her geçen gün farklı yeniliklerle karşılaşabiliyoruz. İnsan üretimi olan ve yaşamı her yönden kolaylaştıran robotlar da bu yenilikler arasında. Hayatımızın içerisine fazlasıyla yerleşmiş olan yapay zekalar tamamıyla insanlığın üretmiş olduğu enerji ile çalışıyor. Makineleşmeye başlanması ile birlikte ön plana çıkan robotlar farklı yeniliklerle gelişmeye devam ediyor. Hal böyle olunca insanlık yapay zekanın dünyayı ele geçirebilme ihtimali var mı diye düşünmeden edemiyor.

Geçmişten beri dünya üzerinde görülen robotların gelişimi  devam ediyor. Hayali bir olaymış gibi görülse de pek çok bilim insanı yapay zekaların dünyaya ele geçirebileceğini düşünmekte. Hatta robotların dünyayı işgal edebilecekleri söylenmekte.

Hawking tekerlekli sandalyeye mahkum olan yazdığı tezler ve çalışmalarla dünyaca tanınan en ünlü düşünürlerden biridir. Çağımızın en büyük fizikçisi olarak da görülen Hawking bir konferansında yaptığı söylemlerinde yapay zeka konusuna da yer vermiştir. Merak edilen o meşhur soruyu yani robotlar dünyayı ele geçirebilir mi sorusunu da ele almıştır. Yapay zekanın ilkel türlerinin çok fazla yararlı olduğunu çoktan gördük. Fakat tam kapsamlı bir yapay zekanın geliştirilmesi insanlığın sonunu getirebilir. İnsanlık yapay zekayı geliştirdikten sonra, bu tür bir zeka kendi yolunu çizerek kendini yeniden tasarlayabilir ve devamlı artan bir hızda gelişebilir.” şeklinde söyledi. Hawking’e göre yapay zeka bu hızla gelişmeye devam ederse 100 yıl içinde dünyayı ele geçirebilir .Çünkü bugün dünya üzerindeki en zeki varlığın neler yaptığına şahit olduğunu belirtmiştir. Savaşlar, yoksulluk, nükleer silahlar ,küresel ısınma, ırkçılık, terör, katliam, sömürgecilik, çevre kirliliği, açlık…İnsandan daha zeki olması düşünülen robotlar kendi çıkarları için daha neler yapmaz?

Yapay zekanın yapabileceklerinden Hawking dışında Bill Gates ve Elon Musk da korktuğunu dile getirdi.  Yine bunları söyleyen dünyanın önde gelen isimlerinden biri Bill Gates ve bir diğeri de Elon Musk.

Sizce de söylenenlerde doğruluk payı yok mu? Son zamanlarda isminden sıkça bahsettiren robot Sophia’yı duymuşsunuzdur. Sophia, Hanson Robotics tarafından geliştirilen bir robottur. Bugüne kadar geliştirilen robotların içerisinde insana en fazla benzeyenidir. Yapay zeka sayesinde insanlarla şakalaşabiliyor, sorulara mantıklı cevaplar verebiliyor ve bunları yaparken de 3000’e yakın insan mimiğini taklit edebiliyor. Yapay zeka bu gün bu kadar gelişmişken robotlar dünyayı ele geçirebilir mi sorusunun akıllara gelmesi sizce de doğal değil mi ?
Robotlar ilk çıktıkları zaman genel olarak programlama mantığı ile hareket ederek çalışıyorlardı. Bazı kodlar sayesinde  robotlara yapacakları işler ezberletilmeye çalışılıyordu. Kısacası yapay zeka o zamanlarda işlere komut verebilecek farklı kodlardan oluşuyordu. Fakat günümüzde bu durum değişiklik göstermeye başladı. Artık robotlar veri analizi yöntemi ile insanlar gibi öğrenme yetenekleri elde etmeyi başarmıştır. Yani değişen yaşam şartlarına karşı artık programlanmış davranışlar sergilemiyorlar. Kendi varlıklarının farkında oldukları için öz farkındalık becerileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Tabi bu durum yakın gelecekte robotların dünyaya hükmedecekleri anlamına gelmez. Yapay zeka kavramı  önümüzdeki  10 yıl içerisinde insan zekasına yakın gelişmelere ulaşılabileceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir